Fizjoterapia po endoprotezie biodra jest bardzo ważna i niezbędna, bez niej chory nie wróci do zdrowia bardzo szybko. Fizjoterapia po endoprotezie biodra powinno się wyjaśnić czym jest najpierw zabieg. Zalicza się on do zabiegów operacyjnych, w którym następuje zastąpienie kości biodrowej i panewki sztucznym implantem. Fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na zasadzie stosowania głównie z fizykoterapii, do której potrafimy zaliczyć:

  • zwiększenie siły mięśniowej
  • polepszenie ruchomości stawów
  • rozciągnięcie przykurczy
  • polepszenie wydolności i całkowitej kondycji chorego

Na samym wstępie już drugiego dnia po operacji stosuje się już fizjoterapia po endoprotezie biodra. Innym ważnym krokiem jest poruszania się o kulach. Po operacji pacjent porusza się o balkoniku, później o 2 kulach a po 2/4 miesiącach po operacji kule może zostawić i próbować zacząć chodzić samodzielnie .Wbrew pozorom nie jest to łatwa rzecz. Fizjoterapia po endoprotezie biodra w pierwszej dobie rekomendowane jest przeprowadzanie łatwych kroków wahadłowych. Ćwiczenia dokonuje się 3-4 razy na dzień w serii powtórzeń około 10-12. Po pierwszej dobie fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na postawieniu do pionu chorego i rozpoczęciu zadań jak unoszenie nogi itp.

Kiedy już opuśćmy szpital jest potrzebna dalsza fizjoterapia po endoprotezie biodra. Po powrocie do mieszkania fizjoterapia po endoprotezie biodra winna odbywać się pod okiem rehabilitanta, który zadba o odpowiednia postawę. Istotne jest też wzmacnianie mięśni nogi, ale zadania muszą być prowadzone regularnie i w właściwy sposób. Istotny jest tu czas w jakim zaczniemy robić ćwiczenia. Fizjoterapia po endoprotezie biodra będzie szybsza jeżeli ćwiczenia rozpoczniemy od razu. Często pacjenci boją się ich wykonywania z powodu na odczuwania dyskomfortu, jednak rehabilitant ułatwi nam dopasować zakres zadań do naszych granic. Powinno się pamiętać, aby parę dni po operacji zachować odpowiedni rozsądek i nie forsować się za dużo.
Fizjoterapia po endoprotezie biodra poruszanie się o balkoniku, a kiedy o kulach?
Pierwsze parę tygodni po operacji niestety jesteśmy zmuszeni opierać nasz ciężar organizmu na balkoniku, który ułatwi nam przemieszczanie się. Fizjoterapia po endoprotezie biodra na balkoniku winna być dopóki póki nie wrócą nam energia i równowaga. Następnie lekarz poleci nam przejście na 2 kule i zaczęcie nauki schodzenia po schodach. Dla pań zdrowych nie stanowi to kłopotu jednak u osób po takich zabiegach niejednokrotnie jest to niezwykle ogromny wysiłek, nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. Pokonanie własnych słabości może niestety troszkę trwać. Fizjoterapia po endoprotezie biodra i umiejętność poruszania się nie należy do swobodnych. Na wstępie musisz podpierać się poręczy i stawiać stopę wyłącznie na jeden stopień , a następny dokładać drugą. Przenigdy nie próbuj tego na przemian Twój organizm nie jest jeszcze na to gotowy. Czas fizjoterapia po endoprotezie biodra https://med-coach.pl/szkolenia-kursy/on-line-endoprotezoplastyka-stawu-biodrowego-wyzwanie-dla-pacjenta-i-terapeuty/336 to około 4 miesiące. Natomiast u niektórych może trwać krócej. Istotne jest byśmy się do wymagań specjalisty i ćwiczyli systematycznie.