Fizjoterapia po COVID po przebyciu dolegliwości, staje się ona konieczna wśród osób, jakie miały styczność z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, niedobre samopoczucie czy uczucie stałego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą występować nawet przez rok od zakażenia. Rehabilitacja po COVID https://med-coach.pl/filmy/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19/276 jest ważna do jak najszybszego pozbycia się niepokojących objawów, dlatego im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tymże właściwiej dopasowane formy leczenia. Szczególnie istotne jest też niebagatelizowanie objawów, ponieważ w wielu wypadkach potrafią się one wzmacniać z czasem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a wciąż borykają się z trudnymi objawami, powinny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID winna być przystosowana do własnych potrzeb każdego klienta, ponieważ objawy potrafią się różnić w zależności od osoby. Więc też|też wcześniejsza pomoc z rehabilitantem jest ważna, aby stworzyć spersonalizowany cel działania również fizjoterapii. Rehabilitacja po COVID obejmuje szereg innych zabiegów, spośród jakich niektóre cieszą się większą popularnością ze względu na ich efektywność a korzyści dla pacjentów. Oto kilka popularnych zabiegów używanych w momencie fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne:

Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię oraz terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może pomóc w obniżeniu dyskomfortu oraz polepszeniu krążenia krwi oraz limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces gojenia oraz zniwelowanie stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową potrafi być skuteczną technologią w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego oraz zwiększeniu procesu gojenia tkanek.
2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID istotne są również treningi relaksacyjne, jakie mają na celu zniwelowanie stresu, poprawę samopoczucia oraz regulację pracy układu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza czy metoda głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w dolegliwościach związanych z stałym stresem oraz poprawiać ogólną kondycję umysłową oraz fizyczną pacjenta.
3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest nową popularną formą stosowaną w rehabilitacji po COVID-19. Polega ona na wykorzystaniu nowych technik manualnych przez rehabilitanta w celu poprawy kierunku ruchu, zminimalizowania napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia dyskomfortu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich oraz rozwijanie mięśni, i wszystko to robione jest zgodnie z własnymi potrzebami pacjenta.
Wszelkie te techniki potrafią być pomocne w rehabilitacja po COVID , jednakże ostateczny wybór zabiegów powinien być ustalony z rehabilitantem, który dopasuje terapię do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Kluczowe jest też systematyczne monitorowanie postępów i dostosowywanie planu fizjoterapii w miarę potrzeb.