Rehabilitacja po udarze jest niesłychanie ważna rzeczą, by jak najszybciej zacząć terapię kobiet po udarze. Od niej zależy bowiem kiedy i w jakim stopniu chory powróci do starej sprawności. Udar jest trzecim pod względem zgonów po raku i dolegliwościach układu krążenia. Postrzegamy jak mnóstwo osób ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze powinna być rozpoczęta praktyczne jak najszybciej pod okiem doświadczonych rehabilitantów. Za udar w większości wypadków odpowiada zwężenie tętnic w mózgu, które odcinają dopływ krwi i utrudniają ważne role życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie pacjenta do formy przed infekcją.

W zależności co zostało zniszczone, lekarz zaleca serie ćwiczeń. Potrafią one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Pacjent zwyczajnie przestaje być panią samodzielną i jest skazany na uwagę rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze powinna być wdrożona jak prędko, kiedy stan pacjenta na to pozwala. Rehabilitacja po udarze możemy dać 3 etapy:

  • 1.Wczesna rehabilitacja po udarze – krok pierwszy – czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym momencie chory przebywa w szpitalu. Moment jej trwania jest różny, zazwyczaj jest to z 1 do trzech tygodni.
  • 2. Rehabilitacja po udarze – krok drugi to rekonwalescencja. Są tu wprowadzenie ćwiczenia, aby pacjent mógł jak prędko powrócić do sprawności przed udarem. Trwa on szczególnie różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
  • 3. Rehabilitacja po udarze – etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on najdłużej ponieważ choćby do kilkunastu lat. Polega na rehabilitacji w czynnościach wykonywanych przed udarem

Wczesna rehabilitacja po udarze rezultaty:

  • wielkości oraz lokalizacji uszkodzenia mózgu w konsekwencji udaru,
  • stanu pacjenta przed udarem,
  • od kiedy zaczyna się rozpocznie leczenia i terapii,
  • pomoc ze strony najbliższych.

Idealną procedurą jest rehabilitacja po udarze w mieszkaniu. Wiadomo, że najwspanialszą pomoc zdobędzie on w specjalnych ośrodkach, ale z różnych przyczyn nie każdy z nas może na to sobie pozwolić. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze w mieszkaniu winniśmy przygotować środowisko oraz potrzebny sprzęt, tak by pacjent, mógł codziennie powtarzać ćwiczenia. Niezwykle ważne jest ponadto ponowne rozwijanie umiejętności wykonywania podstawowych, codziennych czynności, takich jak ubieranie się lub mycie. Istotnym punktem rehabilitacji poudarowej pozostaje bowiem odbudowanie u pacjenta poczucia wolności. Jeżeli pacjent wymaga koniecznej pomocy możemy również zatrudnić rehabilitanta który co parę dni będzie wykonywał ćwiczenia. Istotne jest, aby rutyna była jego codziennością Indywidualne ubieranie się, kąpiel wszystko to co była w stanie robić przed udarem. Szacuje się, że tylko 30% kobiet po udarze odzyskuje pełną swobodę, ale jeżeli fizjoterapia u nas była szalenie dostępna ten procent na pewno byłby wyższy. Stąd tak ważne jest by rehabilitacja po udarze była osiągalna dla wszystkich na szerokim poziomie.