Microdiscektomia jest więc troszkę inwazyjny zabieg chirurgiczny, który ma za zadanie zniwelować objawy dyskomfortu pleców. Jego obowiązkiem jest ograniczenie bólu nerwów na kręgosłup. Microdiscektomia jest systematycznie przeprowadzanym według statystyk operacją operacyjnym. Stosuje się do jej wykonania mikroskopu, dzięki któremu potrafimy dobrze usunąć zniszczony krążek międzykręgowy. Microdiscektomia służy nie tylko zlikwidowaniu dyskomfortu pomiędzy kręgowych, ale też zlikwidowaniunapięcia w zakresie kończyn dolnych. Microdiscektomia jest zabiegiem szybkim i rzadko przynosi ze sobą powikłania, gdyż chirurg nie ingeruje głęboko w układ kostno-mięśniowy. Mikrodiscektomia stanowi formę używanych powszechnie metod laparoskopowych. Mikrodiscektomia jest robiona w znieczuleniu ogólnym pod pełną narkozą. Pacjent układa się wygodnie na brzuchu, gdzie wykonywane są badania z daniem kontrastu, jakie bezpośrednio określają miejsce operacji. Najczęściej wykorzystuje się tutaj rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Mikrodiscektomia polega na zrobieniu nacięcia skóry około 2-3 cm. Następnie mięśnie odchodzące od charakteru są odciągane, aby chirurg miał dostęp do struktur kostnych. Po dostaniu się do kanału kostnego chirurg usuwa uszkodzony dysk czy przepuklinę. Operacja nie trwa długo maksymalnie 2h, gdzie w pierwszej dobie pacjent zostaje postawiony do pozycji| siedzącej. Później doby zwykle wychodzi się już do domu. Mikrodiscektomia jest faktycznie zabiegiem bezinwazyjnym, a ryzyko powikłań to tylko kilka procent. Chory może czuć dyskomfort i mieć problemy z chodzeniem. Może też pojawić się dyskomfort podczas leżenia.
Microdiscektomia wykonywana jest najczęściej:

  • lędźwiowego zespołu korzeniowego
  • zmniejszenia napięcia mięśniowego w nogach lub podudziach
  • zaburzenia odczuwania w kończynach dolnych

Microdiscektomia jak wygląda rehabilitacja?
W czasie pierwszych 3 tygodni należy pójść do rehabilitanta. Te pierwsze tygodnie są najważniejsze. Najskuteczniejszym lekarstwem jest tutaj seria krioterapii, która zmniejszy opuchliznę i zminimalizuje ból. W czasie fizjoterapii po microdiscektomia zalecane są również elektrostymulację, ćwiczenia rozciągające, czy różnego typu treningi związane z utrzymaniem odpowiedniej postawy lub chodzenia. Zalecane są również mobilizacja opony twardej rdzenia kręgowego, treningi bierne rozciągające mięśnie stawu biodrowego
Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274, a nawroty czy zdarzają się często? Jak każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko, ze po jakimś czasie ból może powrócić. Ale według opinii tyczy toż około 10% wszystkich chorych. Dzieje się toż kiedy twój dysk może ponownie spaść do kanału kręgowego. W czasie operacji nie każde części dysku mogły pozostać wyczyszczone.


Microdiscektomia a powikłania.
Jak każdy zabieg ponosi ze sobą powikłania, jakie potrafią wystąpić w czasie operacji. Utrata krwi, reakcja alergiczna na narkozę cz takie, które są bezpośrednio związane z – microdiscektomia:

  • uszkodzenie korzenia nerwowego (do 8% przypadków);
  • uszkodzenie worka oponowego
  • zakażenie bakteryjne podczas zabiegu bądź po nim.