Microdiscektomia polega na mało inwazyjnym zabiegu kręgosłupa, jaki ma zniwelować dyskomfort w jego zakresie. Jest jedną spośród najczęściej robionych operacji. Wykorzystuje się do niej mikroskop operacyjny, aby otrzymać jak największe powiększenie. Microdiscektomia polega na odciążeniu nacisku na korzeń nerwowy. To właśnie w zasadniczej mierze on przyczynia się za czucia bólu pleców przez chorego. Stosuje się ją, gdy wystąpiło znaczne przemieszczenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego także nie ma możliwości jego zniwelowania innymi formami. Microdiscektomia może być przeprowadzana prywatnie w cenie około 12 tysięcy za zabieg. Na NFZ jest też robiona jednak okres oczekiwania może okazać się niezwykle długi. Microdiscektomia to głównie choroby powiązane z przepukliną krążka międzykręgowego spowodowane są przede wszystkim uciskiem na korzenie nerwowe oraz rdzeń kręgowy. Ze względu na rodzaje przepukliny możemy poznać 3 zasadnicze etapy:

 • protruzja
 • ekstruzja
 • sekwestracja

Ból, który czują chorzy może powodować duży dyskomfort. Powiększa się on podczas treningu czy kichania. Występujący się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, może powodować nacisk na nerw oraz ból. Microdiscektomia na czym polega zabieg.? Robiona jest ona w znieczuleniu ogólnym. Chory nie jest świadomy co się z nim dzieje. Oddycha za pomocą respiratora, gdyż wszystkie mięśnie są wiotkie. Specjalista wykonuje małe nacięcie około 2 cm. Mikrodiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 polega na usunięciu fragmentu jądra miażdżystego, zwanego potocznie dyskiem. Czas całej operacji jest różny. Zazwyczaj zabieg trwa około 2 h. W kluczowej dobie po operacji pacjent jest stawiany na nogi, a w drugiej dobie wypisywany do domu. Microdiscektomia – przepuklina krążka a leczenie lekami? Wszelkie leki powinny być zapisywane pod kontrolą specjalisty. Istotne jest aby, korzystać też a tabletek rozkurczających. Ale miejmy na uwadze jeżeli dyskomfort staje się szczególnie duży to powinniśmy pomyśleć o zabiegu. Lekcja odpowiedniego unoszenia ciężarów jak np zakupu będzie w tym przypadku niezbędna. Przedmioty powinny być podnoszone tylko przy wyprostowanym kręgosłupie.

Powoduje to ciągłe rozproszenie sił oddziałujących na kręgosłup oraz zapobiega nierównomiernemu naciskowi. Microdiscektomia kiedy należny przeprowadzić zabieg:

 • ulokowanie przepukliny w zakresie kręgosłupa lędźwiowego i nacisku na korzeń nerwowy;
 • zaburzenia odczuwania w kończynach dolnych, które są wywołane systemem korzeniowym na tle wypukliny krążka międzykręgowego,
 • osłabienie funkcji motorycznej mięśni stopy bądź podudzia,
 • upośledzenie funkcji pęcherza moczowego,
 • zaburzenia wypróżniania,

Microdiscektomia jak każdy zabieg choć mało inwazyjny może nieść ze sobą komplikacje. Do najpopularniejszych należą:

 • infekcja,
 • uszkodzenie korzenia nerwowego,
 • uszkodzenie worka oponowego,
 • dyskopatia nawrotowa,

Microdiscektomia czy warto pójść na zabieg. Na pewno tak, ponieważ często ból może skutkować na zaburzenia w codziennym życiu.