Fizjoterapia po COVID po przebyciu dolegliwości, robi się ona potrzebna pośród osób, jakie miały związek z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, niedobre samopoczucie czy uczucie ciągłego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą występować nawet przez rok od zakażenia. Rehabilitacja po COVID jest istotna do jak najszybszego pozbycia się uciążliwych objawów, dlatego im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tymże właściwiej dobrane metody leczenia. Niezmiernie istotne jest również niebagatelizowanie objawów, skoro w wielu przypadkach potrafią się one wzmacniać z czasem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a wciąż borykają się z trudnymi objawami, winny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID powinna być dopasowana do własnych potrzeb każdego pacjenta, ponieważ objawy potrafią się różnić w zależności od osoby. Dlatego też|też wcześniejsza pomoc z fizjoterapeutą jest istotna, aby opracować spersonalizowany cel działania także terapii. Rehabilitacja po COVID obejmuje szereg innych zabiegów, spośród których niektóre cieszą się większą popularnością ze względu na ich efektywność i zalety dla pacjentów. Oto kilka popularnych sposobów używanych w czasie fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię oraz terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może wspomóc w zmniejszeniu bólu oraz polepszeniu krążenia krwi oraz limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces gojenia oraz zniwelowanie stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową może być dobrą technologią w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego oraz przyspieszeniu procesu regeneracji tkanek.


2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID charakterystyczne są też treningi relaksacyjne, jakie mają na celu zniwelowanie stresu, polepszenie samopoczucia oraz regulację funkcji organizmu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza czy technika głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w dolegliwościach połączonych z przewlekłym stresem oraz poprawiać ogólną kondycję umysłową oraz fizyczną pacjenta.
3. Fizjoterapii po COVID https://med-coach.pl/filmy/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19/276 – terapia manualna: jest nową popularną formą stosowaną w terapii po COVID-19. Polega ona na wykorzystaniu innych metod manualnych przez fizjoterapeutę w celu polepszenia zakresu ruchu, zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz złagodzenia bólu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich oraz rozwijanie mięśni, a wszystko to robione jest zgodnie z osobistymi sprawami pacjenta.
Wszelkie te techniki potrafią być korzystne w rehabilitacja po COVID , jednakże ostateczny wybór zabiegów powinien być ustalony z fizjoterapeutą, który dostosuje terapię do osobistych spraw także stanu zdrowia pacjenta. Kluczowe jest również regularne monitorowanie postępów i dopasowanie planu fizjoterapii w miarę potrzeb.